Najnowsze wpisy, strona 1


Jak ułożyć 3x3x3?
Autor: kostkarubyka | Kategorie: jak ułożyć 
08 czerwca 2019, 22:47

Hej. To jest kategoria poświęcona (JAK UŁOŻYC XYZ)

Zacznijmy od metody lbl.

Metoda LBL (ang. Layer by Layer, pol. Warstwa Po Warstwie). Jest ona metodą najprostszą. Po pierwsze - notacja - trzymasz swoją kostkę w rękach? Widzisz ścianki, którymi można ruszać? Notacja to oznaczenie tych właśnie ścianek. Na przykład: Prawa ścianka ma oznaczenie R (ang. right, pol. prawo), a lewa L (ang.left, pol. lewo). Przejdźmy już do samego układania kostki. Etap 1. - Krzyż (Cross) Widzisz na swojej kostce centralne klocki? Zauważ że one się nie przemieszczają. Możesz je tylko obracać, ale nie przesuwać. To są właśnie centry. To one wskazują, gdzie ma byc dany kolor. Na przykład: tam gdzie center jest niebieski, tam ma byc ścianka koloru niebieskiego. Żeby ułożyć pierwszą część kostki, musisz najpierw zrobić tzw Crossa. Wygląda on tak: Cross polega na połączeniu białego centra ze wszystkimi białymi krawędziami, jednocześnie łącząc je z pozostałymi centrami. Uwierz mi - to nie takie trudne na jakie wygląda.

 

 

Cross polega na połączeniu białego centra ze wszystkimi białymi krawędziami, jednocześnie łącząc je z pozostałymi centrami. Uwierz mi - to nie takie trudne na jakie wygląda. Etap. 2 - Rogi Żeby ułożyć koskę rubika metodą LBL, należy układać kolejno 1, 2 i 3 warstwę. W tej części poradnika, nauczę cię, jak ułożyć te dwie pierwsze.

Żeby ułożyć białą ściankę, musimy wstawić rogi do krzyża. To najłatwiejszy etap w układaniu kostki, ale wymaga logicznego myślenia. Przejdźmy do algorytmów. Żeby wstawić jakiś róg potrzebujemy jednego, czteroruchowego algorytmu. Załóżmy że chcemy wstawić róg biało - zielono - pomarańczowy. Przygotuj sobie go. 

Ciąg dalszy nastąpi. Niedługo kolejny wpis. Czekajcie!

Quizy
Autor: kostkarubyka | Kategorie: quizy 
Tagi: kostki rubika  
08 czerwca 2019, 22:46
Ciekawostki
Autor: kostkarubyka | Kategorie: ciekawostki 
Tagi: kostki rubik  
08 czerwca 2019, 22:43

Kostka Rubika składa się z 26 sześcianów, które dają aż 43 252 003 274 489 856 000 możliwych kombinacji. Nie jest to jednak problem dla speedcuberów. Najszybsi mistrzowie potrzebują na to zaledwie kilka sekund.

To nie miała być łamigłówka
Autor: kostkarubyka
03 czerwca 2019, 11:14

Za największymi sukcesami w jakimś stopniu zawsze stoi przypadek. Wykładając na Politechnice w Budapeszcie, Ernő Rubik pracował nad stworzeniem mechanizmu, który umożliwiałby niezależne przemieszczanie poszczególnych elementów w kilku płaszczyznach. Przyrząd miał zobrazować studentom architektury zagadnienia związane z przestrzennością i obiektami trójwymiarowymi. Potencjał kostki jako łamigłówki dostrzegł dopiero w momencie, gdy chciał przywrócić ją do pierwotnego ustawienia. Metodą prób i błędów udało mu się ją ułożyć… dopiero po miesiącu.

Z pomocy naukowej dla studentów kostka stała się również przedmiotem badań dla samego twórcy. Podstawowym pytaniem nie było, czy da się rozwiązać łamigłówkę, tylko, czy możliwe jest by opracować metodę jej rozwiązywania. Rubik opatentował swoją zabawkę-łamigłówkę i rozpoczął poszukiwania wspólników do jej produkcji. Jak sam wspomina, jeżdżąc do różnych fabryk i firm, by zaprezentować swój projekt, często musiał pokazywać jej działanie i udowadniać ludziom, że ułożenie jej naprawdę jest możliwe. W końcu w 1977 roku zabawka trafiła na węgierski rynek pod nazwą Bűvös kocka (węg. Magiczna kostka).